FESZTIVÁLOK
Tiszavasváriban, júniusban rendezik meg, minden évben az Öhönforgató Versenyt és Néptánctalálkozót. A fesztiválra minden évben egyre több főzőcsapat nevez be. A látogatók megkóstolhatják a csapatok által készített finomságokat, és egész nap a legváltozatosabb zenei produkciókat élvezhetik. Tiszalökön kerül megrendezésre a „Széles a Tisza” térségi hagyományőrző találkozó és népi ételek főzőversenye.
Rakamazon kerül megrendezésre az egykori Hegyalja fesztivál utódja, a Wild East Rock című rendezvény, ahol hazánk legjobb rockbandái lépnek fel. Tiszaeszláron az évről évre megrendezésre kerül a Nemzetközi és Országos Kovácsművészeti találkozó.
TÁJJELLEGŰ ÉTELEK
Kóstoltál már nyögvenyelőt? És mákos tengerit? Ezek a furcsa hangzású nevek egy-egy ételt takarnak. Tudtad, hogy a Nyírségben a tócsnit lapcsánkának hívják? És azt, hogy itt a töltött káposzta paradicsomosan készül? Hallottál már arról, hogy Krúdy Gyula magyar író, aki Nyíregyháza város szülötte, kiváló érzékkel tudott ételekről, italokról, és általában a gasztronómiáról is írni? Bár fiatalon elhagyta a várost, és ifjúkorától máshol élt és alkotott, szívében soha sem hagyta el Nyíregyházát. A finom ételek mellé finom italok is járnak: hazánk 8 eredetvédett pálinkája közül három Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található. Egy korty pálinka maga a természet, mellyel még közelebb kerülhetünk a Nyírség hangulatához.
E terület egyik jellegzetessége, hogy a töltött káposztát paradicsomlével készítik. Kukoricakásával, málékásával töltik az apróra vágott hús és a fűszerek mellett. Neve málékásás káposzta.
Szintén erre a vidékre jellemző étel a káposztás paszuly. Külön készítjük el a savanyú káposztát és a kolbásszal ízesített paszulyt (babot). Összeöntésük
után világos rántással sűrítjük és tejföllel gazdagítjuk. Tehetünk bele füstölt kolbászt is. Szabolcs-Szatmár megyében és Debrecen környékén is készítik.
A tiszavasvári Zúzos-lé vagy Zúzos leves tyúkhúsleveshez leginkább hasonlítható speciális leves, az egyedi fűzerezés mellett húst, zöldségeket, zúzát,
májat, pirított eperlevelet, rizst is tartalmaz, amelytől íze és állaga is igazán egyedivé és különlegessé válik. Az étel a helyi múzeum néprajzi gyűjtése alapján leginkább a paraszti lakodalmak és családi eseményekkor került az ünnepi asztalra.